the Darkness of the Night - chapter 1.
Chapter 1
Štúdium
som dokončila. Strednú školu umeleckú v Japonsku. Moji rodičia
však na to, aby ma dostali na univerzitu v Japonsku, neboli v takej
peňažnej stabilite ako predtým. Nie sme chudobní, sme taká
priemerná rodinka s priemerným platom. Ja síce nikde nepracujem,
ale môj otec sa jedného dňa rozhodol ma poslať do Švédska, kde
prebývajú moji príbuzní.
Tam
ma mali, zatiaľ, nechať, aby si oni vybavili všetky veci v
Japonsku. Vôbec sa mi nechcelo veriť, že musím odísť práve na
prahu Vianoc.
Bola
prvá adventná nedeľa, kedy ma vzali na letisko a so slzami v
očiach sa so mnou lúčili. Som síce už plnoletá, mám 19 rokov,
ale i tak som mala nepatrný strach.. predsa len je to nová krajina
s neznámymi ľudmi !
A
práve Švédsko ! Býva tam moja babka a dedko z otcovej strany.
Tích som nikdy nevidela, aspoň sa s nimi zoznámim.
Po
prehliadke som nastúpila na lietadlo, ktoré ma malo odviesť rovno
do hlavného mesta Švédska - Štokholm.
Cesta
mi trvala pomerne dlho. 6 hodín len kvôli počasiu ! A to som ešte
neskončila ! Moji starí rodičia vraj žijú v malom mestečku
ďaleko od Štokholmu ! Takže ja asi vôbec nebudem chodiť do
školy, ako to tak vidím, keďže univerzita je priamo v hlavnom
meste, to ako sa mám dostať cez celú tú krajinu ?!
Keď
som dorazila do Švédska, počasie sa začalo vyjasňovať, slnko
začalo stúpať hore a videla som cez okienko, pri ktorom som
sedela, oblohu, oblaky. Boli také krásne ! To modré, nepoškvrnené
modré nebo, pod ktorým boli oblaky plávajúce a vôbec nevnímajúc,
že okolo nich, tak obrovských oblakov práve plachtí lietadlo,
ktoré bolo pripravené ísť dole z tejto nádhery ! Mobil som mala
vypnutý z dôvodu, že by sa mohlo niečo pokaziť vo satelitnom
vysielaní či čo. Pozrela som sa na hodinky na svojom zápästí,
odbilo presných 6 hodín ráno. Nom...tieto hodinky mám najradšej.
S čiernou kožou a červenou ručičkou. Celé jeho pozadie bolo
čierne s bielymi číslami. Milujem ich naozaj. Nom späť k deju.
Už
sa približujeme k letisku a nesmierne som nadšená, že konečne
pocítim čistý vzduch. Niežeby v Japonsku nebol, ale tak... Je to
absolútny rozdiel medzi švédskym vzduchom a japonským ! Keď
výjdem z lietadla, oblečiem sa a nesmelo čakám pred vchodom. Keď
zbadám známe ružové vlasy a vidím ako na mňa kýjavú dvaja
ľudia a pomaličkým krokom ku mne prišli, jasala som. Oboch som
objala a predstavila som sa, síce som nemusela.
"
Zlatko, my vieme, kto si. Som veľmi rada, že si k nám prišla. Ani
si asi už nepamätáš, že si tu bola, ale ako maličké dievčatko,
však ? "
Pokrútila
som hlavou, vôbec som to nevedela, ale príliš som to neriešila,
veď predo mnou stoja moji starkí ! Starý otec, vysoký muž s
postaršou tvárou, čiernými vlasmi, ale už na bokoch bolo vidieť,
že už pomaly svoje šediny neschová, zelené oči mu priam sršali
múdrosťou a radosťou, že ma vidí, mi pomohol s batožinou.
Narozdiel
od mojej babky bol o hlavu vyšší. Moja babka bola taká vysoká
ako ja. Mala ružové vlasy s jemnými bielymi prameňmi vlasov
uchytené v drdole. Jej šaty pokrýval kabát, ktorý bol čierny.
Na jej vek sa mi zdala až veľmi krásna. Nebol vôbec tučná, ani
chudá. Tak akurát.
Poponáhla
ma a nastúpili sme do taxíka, ktorý nás doviedol až na
železničnú stanicu. A je to tu. Myslela som si, že to bude len
kúsok, ale my sme išli vlakom asi tak 3 hodiny alebo viac.
Nevnímala som síce čas, ale to, že slnko už bolo nad nami je už
čo povedať.
Vystúpili
sme na nástupišti, ktoré bolo také opustené ako v hororových
filmoch. Začala som mať pocit, že tu vôbec nepatrím. Celú cestu
som sledovala krajinu, samozrejme, som sa aj rozprávala s babkou a
dedkom, ale niekedy ma nechali tak. Predsa len, jazyky si musia
niekedy odpočinúť. Keď som sledovala tú krajinu, uvedomila som
si, že tu nadobudnem takú inšpiráciu ako nikdy. Tie vysoké
stromy, ktoré sa zhušťovali a prepletali, vytvárali takú
zvláštnu atmosféru.
Keď
sme len prešli stanicu, tak na nás čakalo koč ! Chápete tomu,
koč s koňmi ! Je to možné ? Ako v rozprávke. Zaradovala som sa a
hneď som nastúpila. Mám pocit, že mi tu bude veľmi dobre.
Usadila som sa pohodlne, babka cezo mňa dala deku, aby mi nebolo
zima a dala súhlas kočiarovi, aby nás odviezol " domov. "
Celú
cestu som neprehovorila. Vôbec. Bolo také šero. Hmla sa tiahla ale
len tesne nad zemou, takže nemali sme s ňou problémy. Zistila som,
že toto mestečko sa volá Forest Hill. Veľmi pekne meno, len kvôli
tomu názvo " forest " čo znamená
"
les " ma nadchlo. V Japonsku sa vyskytovali v názve iba také
zložité názvy, ktoré som niekedy naozaj nechápala, ako môže
niekto také vymyslieť !
Pousmiala
som sa a sledovala som stromy, ktoré boli tak vysoké a mohutné, že
som začala cítiť naozaj ako v rozprávke !
Nevnímajúc
to, že na mňa môj starý dedo rozpráva niečo, som stále
sledovala tie stromy. Neviem ako, ale zbadala som v nich červenú
kravatu !
Červená
kravata bola povesená na jeden konár, ale dosť vysoko ! Ako sa tam
mohla dostať?!
"Dedo ! Práve som videla nejakú červenú kravatu vysiacú na konári
! Ako je to možné ? Bola vysoko až tak 3-4 metre ! "
Dedo
celý zbledol, a babka ? Tá nebola na tom nejako najlepšie ! Začali
sa obaja nervózne smiať a povedali, že to boli nejaké zlé deti,
ktoré sa asi nahnevali na svojho otca a povesili mu obľúbenú
kravatu práve na ten konár. Hovorili, že tieto deti sú dosť
nezbedné.
Aha
... Nič viac som nepovedala, táto teórie mi síce nedala zmysel,
ale to nevadí. Keď to tak je už. Ale ako.. je pravdou, že nebola
ani tak poriadne vidieť. Pousmiala som sa nad svojou hlúposťou.
Veď predsa to nemusela byť kravata ! Mohlo to byť niečo iné.
Možno nejaká látka, ktorú vzal prudký zimný vietor a pozabudol
ju tu.
Moje
myšlienky sa k červenej látke ani nevracali. Keď koč zastavil
pred veľmi krásnym domčekom, zajasala som. Taký pekný domček
som nevidela ! Švédsko je naozaj krásné a hlavne jeho
architektúra ! A tá príroda. Myslím, že moji rodičia spravili
veľmi dobre, že ma sem poslali.
"Sakura ! Tvoja izba je hore v podkroví, poď sa na ňu pozrieť !
Vyrobili sme ju pre teba. " Tak toto je naozaj sen ! Rýchlo som
sa vyzula, vôbec som nemala čas sa porozhliadnúť po celom dome,
ten ma teraz nezaujímal ! Potom mám predsa čas si ho pozrieť.
Obula som si hrubé ponožky s motívom jeleňa a sobov, prostě také
vianočné, a rýchlo som sa dostala cez schody do podkrovia.
Nechápem, prečo sa to volá podkrovie, keďže je to hore
podstrechou. Možno preto, ale to neriešme.
Keď
som do nej vstúpila, tak sánka mi spadla dole. Posteľ, ktorú som
si vždy priala mať, je postavená k oknu vodorovne. Na parapete je
sedačka, ktorá je zaplavená vankúšmi všetkých farieb. Po mojej
ľavici je na stene pripevnené zrkadlo a pred ním stolička v
starodávnom štýlu. Po mojej pravici je maličký, biely šatník,
tiež tak podobný ako stolička. Izba pozostávala ešte z malého
šatníka a malého nočného stolíka, kde bola postavená lampa
vedľa postele.Nádhera
!
Biela s ružovo-zelenou farbou. Tak by som to mohla
charakterizovať zafarbenie izby. Keď som zatiaĺ obdivovala izbu,
dedo prišiel a nechal mi tu batožinu. S iskričkami v očiach som
podišla k nemu a tuho ho objala. Potom som ho nechala len tak stáť
a išla som si z kufra vybalivať veci.
Prvý
deň vo Švédsku prebehol veľmi krásne. Zoznámila som sa viac s
mojou novou rodinou, susedmi, ale iba niektorými, pretože nejako
záhadne nevychádzali von. Asi kvôli mrazu, ktorý panuje vonku. I
napriek tomu, že je vonku zima, som sa rozhodla, že si dám dnes
prechádzku s babkou, ktorá išla do mestečkového obchodíku niečo
nakúpiť.
Dala
som si na seba červený kabátik so striebornými gombíkmi. Pod
kabátomsom si dala hrubé pančuchy, bielu košelu a pod košelu som
si dala teplé tričko, aby som nezamrzla a čierne čižmy. Vlasy
som si nechala tak a na hlavu som si dala bielu čiapku, na krk biely
šál a rukavice tieź takej istej farby. Moja izba už bola
oficiálne moja, keďže som sa tak rýchlo v nej odomacnila.
Na
hlavnom námestičku sa začali zhromažďovať ľudia. Môj koncept,
že tu nikto nežije sa rýchlo vytratil. Mladí ľudia, rodiny a
starí ľudia. Lenže, nevidela som tu deti. Áno, maličké deti,
ktoré sa hrajú a robia všade trampoty. Trochu divné, ale uvidíme
postupom času. Na námestí boli teraz vianočné trhy, chcela som
práve niečo kúpiť, ale veľmi som si to rýchlo rozmyslela, keďže
neviem ani cengnúť niečo po švédsky ! Asi by som sa mala naučiť
švédsky, keďže ani moji starí rodičia poriadne nevedia po
japosnky ! Ach jo. Už to vidím na ďalšie štúdium.
Po
našom nákupe sme pomalým krokom išli domov. Naozaj veľmi
pomalým, pretože babka sa furt vykecávala so susedmi a stále ma
predstavila niekomu inému. V celku otrava, ale potom, čo mi
predstavila i mladých ľudí a hlavne chlapcov.. áno .. určite si
o mne myslíte, že som úplne nemožná, keď mi babka urobí
zoznamku. Omg, to hrozne znie !
Ale
čo sa dá robiť, keď neviem jazyk !
Pomaly
sa stmievalo a všetci sa už začali zbierať domov. Zvláštné.
Ani v Japonsku tak skoro - o 18:00 hod. - nechodievali domov a hlavne
nie v zime. Všetci sme sa zabávali a vôbec nerozmýšlali nad tým,
že je neskoro a hlavne tma ! Ale čo sa dá robiť.
Zavreli
sme za sebou dvere a išli do kuchne. Spravili sme spoločne večeru,
dedo prišiel včas. Doniesol i drevo, ktoré rozvoňiaval po celom
dome.
Ó
áno, ešte popis domčeka. Vchod bol obyčajný, maličký s
tmavo-zeleným kobercom. S dreveným šatníkom pozdĺž steny.
Potom
chodba, ktorá je spojená s vchodom. Takže pokračuje tam ten
tmavo-zelený koberec. Vľavo je obrovská kuchyňa, ktorú mám
veľmi rada. Je taká útulna a je tam obrovské okno so závesmi,
ktorý ma výhľad na záhradu a na les.
Vpravo
je obývačka s veľkým kozubom uprostred. Nie je príliš veľká,
je akurát. Vedľa kozubu sú dve kreslá pokryté dekami. Také
útulne to tu je. Strašne sa mi tu páči.
Po
uvarení večeri a posedení v obývačke, sme sa okolo tej 22 hod.
pobrali všetci spať. Keďže mne sa ešte nechcelo ísť spať, tak
som síce išla do svojej izby, kde bolo krásne teplúčko. Áno, v
izbe bol ešte kozub, v ktorom svietil oheň. Ten šlahal svojimi
tieňami všade okolo, ale mne to vôbec neprišlo strašidelné.
Hlavne také upokojúce. Na stene stále ukazovali 22 hodín.
Zapálila
som si sviečku, zobrala deku, ktorá bola položená na posteli a
chystala sa uvelebiť na parapete. Prezliekla som sa, dala som si
dlhú, voľnú, bielu košelu s rukávmi. Na rukávoch mali čipky s
elastickým pásom. Na krku tiež golierik z čipiek. Z vlasov som si
spravila vrkoč nabok a na nohy som si navliekla opäť tie hrubé
ponožky.
Vzala
som sviečku a dala som ju na parapet. Cez okno mi svietil krásny
mesiac, ktorý sa týčil nad obrovskými ihličnatými stromami.
Z
oblohy začali padať vločky, tak jemne, že čítanie knižky som
hneď odložila. Zababušila som sa do deky a pozorovala som vločky,
ktoré padali na pole, na stromy.
Boli
také obrovské ! Vôbec ich žiaden vzduch, výchrica, i čokoľvek
iné, nerušilo. Len mňa vyrošilo pípnutie v mobile, ktorý
ukazoval, že som dostala sms-ku. Otvorila som ju a prečítala. Bola
od mojich rodičov. Písali mi, že ako sa mám, ako tam je a pod.
Samozrejme
som okamžite odpísala, aby o mňa nemali strach. Možno tu mám
signál, ale to pochybujem, takže asi im budem posielať listy. Ale
za pokus to stojí. Síce mám len 2 paličky signálu, nevadí. Keď
som poslala sms-ku , pohliadla som na pole. Zatvorila mobil, odložila
a stále pozerala.
Na
hodinách odbilo presných 00:00. Vôbec som netušila, že je toľko
hodín. To bude asi tým posunom hodín. Nemôžem tak rýchlo
zaspať. Stále snežilo.
Prizerajúc
stále na pole a na okraj lesa som zbadala človeka. Človeka
oblečeného v čiernom obleku a s červenou kravatou. Počkať,
červenou kravatou ? Veď tú som predsa videla zavesenú o ten konár
!
Lenže,
ten človek, keď som sa viac do tej postavy pozrela, tak nemerala
ako my, max.180cm, ale max. 4 metre ! OMG ! To
čo je za stvorenie ? Asi mám halucinácie, alebo čo !
Začala
som sa potiť, zabalila som sa viac do deky, síce som horela a môj
zrak stále sledoval tú obludu ! Zhasla som rýchlo sviečku a
nechala, nech mi svieti do izby mesiac. Schovala som sa za záves a
čakala, čo sa bude diať. Mysliac si, že odíde, alebo
rozplynie... stále dúfajúc v to, som sa na to pozerala.
Vykročil
z lesa a vtedy som ho videla v plnej kráse. Vysoký muž v obleku,
červenou kravatou a s bielou tvárou, na ktorej som nevidela nič !
Absolútne nič ! Bola prázdna ! Jeho ruky sa tiahli až po jeho
kolená ! Dych sa mi zatajil, keď zrazu na mňa otočil svoju
beztvárnu hlavu. Zakryla som si ústa oboma rukami, aby som aku tak
utíšila môj počuteľný dych. Síce bol odo mňa vzdialený asi
tak 5 metrov, ale i tak ! Jeho postava bola skoro vyroká ako
najbližší strom pri ktorom stál ! Môj bože ...
Potom
ale hlavu otočila opäť naspäť k druhej strane pola a pokračoval
vo svojej ceste. Keď sa otočil, tak som zbadala na jeho chrbte
hrču. Veľkú hrču ! Čo pod tým sakom vôbec skrýva ?! Otočím
sa a pozriem sa na hodinky, lenže to bola chyba !!
Keď
sa pozriem opäť k oknu, tak jeho rysy na tvári priam vidím tak
presne, ako keď vidíte niečo úplne zblízka. Stál pred mojim
oknom a ja som od úžasu nevedela odtrhnúť od neho oči. Nemal na
tvári nič, bol biely ako stena. Je zvláštne to, že jeho dych sa
na okno zarosylo. Zakrývala som si rukami ústa a začala som
potichu plakať. To nie je možné, aby sa mi toto stálo 1. deň vo
Švédsku ! Bojím sa ho, ale nevykrikujem, nič... nerobím, len
stále naňho pozerám a on .. možno... sa tiež na mňa pozerá.
Alebo skôr vníma to, že som tam.
Stál
ešte chvíľu a potom sa pomaly otáčal o odchodu. Bol vysoký
presne ako náš dom. Počula som ako náš pes šteká naňho ale
on, či tá vec, ho vôbec nevnímala. Čo to je ? Čo je zač ? Nič
mi nespravil ! Ako to ?!
Prekročil
náš plot a pomalým krokom odchádzal. Nemohla som z neho odtrhnúť
oči. Bola som ním zhypnotizovaná. Taký muž, či vec, môže
existovať ? Ako .. príjima potravu, ako vie, že tam je zem, či
les ? Veď to nemám oči, nemá uši .. nič !
Desí
ma to... Pomaly sa mi derú potlačené slzy navonok a tú radosť,
že som tu, vyprchla. Úplne. Akoby ma niečo pohltilo. Smútok
a chlad, ktorý som už dávne veky, necítila.
Comments
Post a Comment